Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Uray Başkanıydı. Anası İsmet Eş, uzun seneler Kerkük mebusu olarak vazife yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Sargıdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nispetle pediatri uzmanı oldu. Uzmanlık sonrası çallıkışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle baş başa Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orantı Gün doğusu Uran Üniversitesi Mütevelli Kurul Serkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları derunin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Müesses’nun ilk başkanı olarak vazife aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Serkanlığı döneminde faiköğretimde okullaşma tartıında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet temelladı. Ilmî yayınlarda da güvenilir artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman sayıları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Cihan Esenlik Örgütü’nün yapıunda vazife almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Esenlik Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun temelkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak vazife almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç çağ, Yönetim Kuruluna da iki çağ başkanlık fail Doğramacı 1968 yılında temelkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca başkan ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu temelkanlığını yürütürken, Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce temelkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve mizaç bilimleri yerında çok sayıda ilmî makalesi, kitap gözü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok sağlıklı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Barış, Hak ve Körpegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birsonsuz devletin başkanı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en faik nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve katı çok millî kurum Doğramacı’evet en giranbaha ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Balaban Millet Meclisi kendisine Mevki Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 bülten yazgıı çocuklara, toylere ve bütün insanlığa özen aşkıyla cemaziyelevveltir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın katı çok ülkesine verdiği özen ve sunduğu katkılarla mizaç, eğitim bilimi ve bilgi derunin yarattığı kurumlarla daima sınırırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://hintdiliveedebiyati.name.tr/ https://hakkariotelleri.name.tr/ https://zamanyonetimi.name.tr/ https://sariyermarangoz.name.tr/ https://magazin.name.tr/ Seo Fiyatları IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye